خانه > آموزش ها > آموزش اسکچ خودرو در ۱۰ مرحله

آموزش اسکچ خودرو در ۱۰ مرحله

با سلام و ادب بسیار

بالاخره بعد از مدت ها وعده مان را عملی کردیم و آموزش اسکچ خودرو را مهیا ساختیم!

مواد لازم: مداد نرم – پاک کن تمیز – برگه سفید – مداد تراش – نور به اندازه دید کافی

نکته ای که باید گفته شود این است که لطفا به اسکنر بنده فحش داده نشود،زیرا بدبخت فلک زده کل سعی خود را کرده و از این با کیفیت تر نتواند کند اسکن!(برای بهتر دیدن تصویر را بزرگ ملاحظه نمویید).و حال مراحل زیر را پیش می گیریم؛

۱ –       با مداد بسیار نرم شروع به طراحی می کنیم.من ابتدا چرخ ها را می کشم و آنها را معیار کشیدن دیگر اجزا قرار می دهم.من اینطور بسی راحت ترم.شما چطور؟! همانطور که می دانید چرخ دایره ایست.بدان معنی که گرد است!در این صورت اگر با زاویه بنگریم بیضی است.هر چه به دایره نزدیک تر،زاویه اش با صفحه کمتر.اگر عمود بر صفحه باشد یک خط راست است.بنابر این من در طرح زیر چرخ جلو را کمی فراخ تر رسم نمودم که یعنی فرمان کمی چرخیده است.حال قسمت هایی از رکاب و زیر سپر جلو را رسم می کنیم.دقیق بودن در این مرحله مهم نیست،همچنین باید خطوط را کمرنگ رسم کرد و باید آینده نگر بود که این با تمرین کردن بدست می آید.

skatching-tutorial_arash-khalatbari_cardesigners.ir (1)
آمورش اسکچ خودرو – مرحله ۱

۲ –       حالا کمی از خطوط بدنه را می کشیم.خطوط پایین طرح را دقیق تر می نموییم.خطوط پایین شیشه جلو و کنار هم رسم نمویید.خط بالای چرخ ها را سعی کنید با همین زاویه رسم کنید.هر جا به مشکل برخوردید یک طرح واقعی را ببینید و الگو بگیرید!یک چیز نیز می باشد که همواره باید رعایت کنید؛و آن این است که از اشتباه نترسید…اصلا…ابدا…به خاطر همین گفتم پاک کن داشته باشید !! من حتی از عمد چند جا چند خط گذاشتم البته کمرنگ که بعدا هرکدام را که بهتر بود انتخاب و به جلگه وسیع طراحی خودرو بپیوندانم!!(چی گفتم!!!)مثلا خط پشت طرح را نمی دانستم با چه شیبی بهتر است.

آمورش اسکچ خودرو - مرحله 2
آمورش اسکچ خودرو – مرحله ۲

۳ –       کنون وقت کشیدن اتاق خودرو رسیده.در این کار شیب خطی که رسم می کنید خیلی مهم می باشد. با تمرین خار ها گل می خورند،طرح ها هم…چرت پرت میگما!همچنین در این مرحله خطی که خودرو را به دو نیم مساوی از وسط تقسیم می کند یا خط تقارن هم باید اضاف شود.این خط در قرار گیری دیگر قسمت های خودرو مثل چراغ ها و ورودی هوا بسیار حاعذ اهمیت می باشد.(یعنی من سر این آموزشا یا آبروم میره یا املائم خوب میشه!)

آمورش اسکچ خودرو - مرحله 3
آمورش اسکچ خودرو – مرحله ۳

۴ –       خب،حالایکم با جرات بیشتری مداد را گرفته و بیشتر می فشاریم اما نه هنوز بسیار زیاد.در ضمن وقت آن نیز رسیده که غلط هایی که کردیم را جبران نماییم.من در خطوط زیر پنجره ها و همچنین قسمت چپ خودرو غلط کردم! الان درستش کردم!کمی از نمای رینگ را هم مشخص نمودم.کلا رینگ را زیاد تحویل نگرفتم چون قصدم آموزش بدنه بود.لاستیک را که اصلا نکشیدم! حال بعد از کمی کار روی فرم دهی به رکاب و قسمت کنار خودرو به مرحله بعد می دویم!

آمورش اسکچ خودرو - مرحله 4
آمورش اسکچ خودرو – مرحله ۴

۵ –       حال وقت پاک کردن غلط کاری هایمان با پاک کن فرارسید است.چون کنیم و سپس مداد را صیقل داده با مدادتراش و سپس خطوط را کامل تر و مشخص تر کنیم. رینگ را هم خوشگل نمودم و به علت بسی عجول بودن،سایه اش را هم زدم.آینه هم زدم یعنی کشیدم!این کار با یک بیضی ساده و کمی خلاقیت تمامه!سایه زدن هم نیاز به کمی تجربه طراحی جامدات دارد.اگر ندارید از همین طرح شروع کنید! فقط جاهایی را که فکر می کنید سایه می افتد،تیره و جاهایی را که فکر میکند روشن تر است یا نور می افتد روشن نگه دارید.البته سایه زدن بدنه خودرو به علت براق بودن با سایه زدن جامدات کدر فرق می کند به همین علت من مانور خاصی روی این قضیه نیانجاماندم!

آمورش اسکچ خودرو - مرحله 5
آمورش اسکچ خودرو – مرحله ۵

۶ –       دگر وقت آنست با هم نشینیم و ادامه دهیم.برای راحتی کار یک خط افقی راهنما هم می کشیم که در رسم چراغ و ورودی هوا کمکمان می کند.من یکمی خلاقیت ریختم روی کاغذ و سپر خشمگینی برای آن رسم کردم.شما هم بکشید.یک ورودی هوا هم پایین سپر کشیدم که موتور خودرو را خنک می کند!(آخه منو په به موتور!)چراغ ها را هم با کمک همان خط راهنما رسم کنید.هر چه که می کشید باید لنگه اش را اون ور هم رسم نمایید.ابتدا با اعصاب خوردی برای هماهنگ نشدن دو طرف مواجه شده و خودزنی می کنید چون احتمالا چیزی که می خواهید نمی شود،ولی اگر بد شد فقط تمرین کنید.نگران نباشید و سعی کنید تجسم خود را ارتقاع نمویید و در این را از دیدن طرح ها و عکس های خودرو،همچنین مشاهده طرح های سه بعدی از جهات مختلف استفاده نمویید!یک کمی هم اگر دوست داشتید روی خطوط بدنه و کاپوت کار کنید.

آموزش طراحی خودرو - مرحله 6
آموزش اسکچ خودرو – مرحله ۶

۷ –       دوباره با استفاده از خلاقیت خود کار می کنیم.من یک ورودی هوای دیگر به آن افزودم تا هوای کافی برای تنفس موتور وجود داشته باشد!همانطور که می بی نید!یعنی نگاه می کنید من از خط تقارن برای سایه زدن ورودی هوا ها استفاده کردم.جای آرم خودرو هم مشخص نمودیدم.نکته کار اینجاست که خط تقارن،جایی که فرورفتگی ای درون بدنه اتفاق می افتد، مثل ورودی هوا ها،روی آنها منطبق می وشد و به همان اندازه فرو می رود.چون نور معمولا از یک سمت می خورد من یک قسمت را روشن تر از قسمت دیگر سایه زدم.

آموزش اسکچ خودرو - مرحله 7
آموزش اسکچ خودرو – مرحله ۷

۸ –       حالا دوباره مداد و مدادتراش را به جان هم بیندازید.کنون مداد را ستانده و به افزودن جزئیات مشغول شوید.آینه،چراغ،سایه های روی زمین و سایه های درون خودرو از جمله مواردی اند که می توانید رویش کار کنید.اگر جایی برایتان سخت بود مثل داخل خودرو و فکر می کنید طرحتان را خراب می کند،تا جای امکان ساده اش کنید یا فعلا از آن صرف نظر کنید.ولی بعدی باز گردید و جانش ستانید!برای سایه زدن درون خودرو هم کافی است محل تقریبی شیشه هایی که مستقیما در دیدرس شما نیستند را با احتساب موارد درون خودرو مثل صندلی مشخص نمایید و جایی که شیشه نیست را به تناسب نیاز سایه زنید.حالا در ادامه خواهید دید.

آموزش اسکچ خودرو - مرحله 8
آموزش اسکچ خودرو – مرحله ۸

۹ –       خب!…وقت آن رسیدست که بدون ترس بفشاریم مداد را در بعضی جاها.سایه ها را باید حتی بیشتر از آنچه من سایه زدم چون کرد.تیر نهایی را در همه ی قسمت های طرح زده و کار را روی کاغذ تمام کنید. (البته ورودی هوا را تیره تر کنید به است.پس چون کنید که گفتم!)اگر کارتان تمام شد یک جای مناسب برای امضا و تاریخ بیابید و چون کنید که باید.پیدا کنید و اگر خواستید یک تصویر زمینه برایش بکشید.

آموزش اسکچ خودرو - مرحله 9
آموزش اسکچ خودرو – مرحله ۹

۱۰ –    دگر آخرین مرحلست!!من طرح را به نرم افزار فتوشاپ درون و پس از اعمال برخی تغییرات برون کردم.تغییرات را هم می بینید که واضح است.اسم طرح ( به کسی نگین ولی من درآوردیه!!)و اسم خودم را بر آن حک نمودم که آیندگان بدانند و ندانسته نمانند!

آموزش اسکچ خودرو - مرحله 10
آموزش اسکچ خودرو – مرحله ۱۰

این بود آموزش…امیدوارم که مفید و مقبول واقع گردد.

در آخر هم بگویم که کپی و انتشار این مطلب (البته با ذکر منبع) بلامانع است که هیچ،تازه بسیار توصیه نیز می گردد! ممنون

درباره ی آرش خلعتبری

آرش خلعتبری
آرش خلعتبری هستم.ساکن در تنکابن علاقه ی زیادی به کلیه ی کارهای هنری مخصوصا طراحی خودرو دارم. هم اکنون در رشته مهندسی مکانیک مشغول به تحصیل هستم.

۵ دیدگاه

  1. سلام چگونه باید در سایت عضو شوم

  2. واقعا خوب بود
    ممنون

  3. سلام بسیار آموزنده بود.سایت بسیار جذابی دارید.سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)